Title Background Shape

Çözümlerimiz

VMware Server Sanallaştırma

VMware Nedir?

Yazılım ya da bilgisayar ile işler yürüten insanların belki de en çok merak ettiği hususlardan birisi de VMware ile ilgili olmaktadır. Peki, nedir bu VMware? VM ware bir şirkettir. Ama düşündüğünüz gibi sıradan değil, bu şirket beş farklı BT uzmanı tarafından oldukça profesyonel bir şekilde kurulmuştur. Çok başarılı olan bu şirket sanallaştırma endüstrisinde çok büyük adımlar atmış ve en çok tercih edilen şirket noktasına gelmeyi başarmıştır. Firma tarafından üretilen sanallaştırma yazılımları farklı iki kategoriye ayrılmaktadır.

Bu iki farklı kategori kullandığımız masaüstü sürümler ve sunucuların sürümleri olmaktadır. VMware firması ilk olarak WMware Workstation ile adını sıkça duyurarak piyasanın gündemine oturmuştur. Daha sonra da VMware GSX Server sürümünü de piyasaya 2001 yılında süren firma iyice bilindik ve güvenilir firmalar arasına girmiştir. Bu olanlardan sonra geliştirilmiş ve pek çok farklı sanallaştırma yazılımı yardımı ile bu endüstride bulunan kullanıcılar arasında oldukça popülerleşmiştir.


VMware WorkStation İle Hangi İşletim Sistemleri Kullanılır?

Kullanıcılar tarafından WMware WorkStation hakkında merak edilen elbette birçok husus bulunmaktadır. Ancak bunlar arasından en sık sorulan sorulardan birisi VMware WorkStation ile hangi işletim sistemleri kullanılır sorusu olmaktadır. VMware WorkStation herhangi bir makineye birden fazla işletim sistemi kurulmasına yardımcı olan bir sanallaştırma yazılımıdır. Siz de bilgisayarınızda bulunan donanımsal özelliklerin sadece bir kısmını kullanarak sanal makinelerinize belirli oranlarda donanımı bu programı kullanarak sağlayabilirsiniz.

WMware WorkStation Windows, Lunix ve de BSD işletim sistemleri ile yüzde yüz oranla uyumludur. Eğer bir işletim sistemi kuracaksanız bu işletim sistemini farklı birçok uygulamada da kullanabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarlar üzerinde yapabileceğiniz her şeyi makineler üzerinde de yapabilirsiniz. WMware ile kullanılabilecek işletim sistemleri de şu şekilde sıralanabilir;

  • Linux
  • Windows
  • Ubuntu
  • Fedora
  • Debian
  • FreeBSD
  • Centos


VMware Ne İşe Yarar?

Kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi de VMware ne işe yarar sorusu ile gündeme gelmektedir. Kişisel olarak bilgisayar kullananlar ve sunucu yöneticisi olanlar için pek çok sanallaştırma yazılımı VM ware tarafından müşteriye sağlanmaktadır. Bu üretilen sanallaştırma yazılımı yardımı ile pek çok insan yazılım üzerinden ihtiyacını giderebilir, dahası pratik bir şekilde sanallaştırma teknolojisini kullanabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi VMware server ve desktop olmak üzere iki farklı platform yazılımı kullanımını sunmaktadır. Eğer masaüstü bilgisayarınızda VM ware kullanacak iseniz bu muhteşem sistem daha fazla işletim sistemi kurmanız açısından size yardımcı olacaktır. Bu sayede bilgisayarınızda dilediğiniz kadar işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Genelde bazen işletim sistemlerinin bir kısmı Linux üzerinde çalışmamaktadır ancak VM ware ile bu işin üstesinden de kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Farklı işletim sistemlerini özel işleriniz için kullanmak isterseniz yüklemeden de kullanmanız mümkün.

Eğer server olarak yani sunucu olarak VMware sistemi kullanmak isterseniz bunun için de bilmeniz gereken özellikler vardır. Yine birden fazla işletim sistemini kolay bir şekilde oluşturabilir ve bunları da farklı sunucu birimlerine ayırabilirsiniz. Sunucuları ister siz isterseniz de başkası kontrol edebilir. Giriş yapmasını istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilirsiniz.

Sanallaştırma Nedir?
Önceki
Sistem > Sanallaştırma Nedir?
Sonraki
Network > Data Network Sistemleri
Data Network Sistemleri

Bize Mesaj Gönderebilirsiniz!

Defline Teknoloji Çözümleri Ltd. Şti. Copyright © 2024 — Tüm hakları saklıdır.

Teknolojinin herkes için iyi işler yarattığı daha iyi bir gelecek inşa etme görevindeyiz.

[chatbot]