Title Background Shape

Çözümlerimiz

Backup ve Replikasyon nedir ?

Backup yedek veya yedekleme anlamı taşımaktadır. Son kullanıcı tarafı için fotoğraflar,  müzikler , dosyalar önemli olduğu kadar sistem tarafında da biz IT’cilerin sunucuların yedekleri , verileri ve dosyaları bir o kadar önemlidir. Dosyalarınızın her hangi bir bozulma, fiziksel bir kayıp sonucunda veya buna benzer dosyalarınızın kaybı söz konusu olduğunda backup yani yedekleme devreye girer.

Verilerinizi kaybettiğinizde elinizde bir backup olduğu sürece en son güncel backup tarihine restore işlemi yaparak dosyalarınızı , sunucularınızı v.b kayıplarınızı geri getirebileceksiniz. Backuplama son kullanıcı için genellikle USB Bellek , External Hard disk , CD v.b duruma kayıt edilerek tutulmaktadır. Tabi USB belleğinizin veya CD’nizin başına bir durum geldiğinde o backup dosyalarınıda kaybettiğiniz için tüm yedekleriniz sizin için kayıp olacaktır.

Peki sistem tarafı için IT’cilerin yapması gerekenler neler ? Kritikliği yüksek olan her sunucunun daima yedeğini başarılı bir şekilde tutulmalıdır. Örnek vermek gerekirse , Exchange sunucunuz üzerinde şirket mailleriniz , bir ERP sunucunuz varsa ERP sunucusunuzda ki SQL database’iniz  yada File server tarafında tüm şirketinizin tuttuğu dosyaların başına bir şey gelmesi durumunda çok büyük kesintilere ve şirketinize zarar maddi manevi zarar söz konusudur.

Sanallaştırma Nedir?
Önceki
Sistem > Sanallaştırma Nedir?
Sonraki
Network > Data Network Sistemleri
Data Network Sistemleri

Bize Mesaj Gönderebilirsiniz!

Defline Teknoloji Çözümleri Ltd. Şti. Copyright © 2024 — Tüm hakları saklıdır.

Teknolojinin herkes için iyi işler yarattığı daha iyi bir gelecek inşa etme görevindeyiz.

[chatbot]